Relacja z Ogólnopolskiego Forum Studenckich Kół Naukowych Rynku Kapitałowego.

14 listopada 2014 roku w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyło się piąte Ogólnopolskie Forum Studenckich Kół Naukowych Rynku Kapitałowego, organizowane przez Fundację im. Lesława Pagi, Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska. Koło Finansów Menedżerskich reprezentowali wiceprzewodniczący oraz dwie członkinie – Janusz Sarna, Katarzyna Karkowska i Ewa Buczyniak.

Po przywitaniu zebranych przez Prezes Fundacji im. Lesława Pagi Ewę Paga oraz wiceprezesa zarządu Giełdy Papierów Wartościowych Karola Półtorak, zaczęła się część merytoryczna. Pierwszym prelegentem był pan Rafał Irzyński, główny analityk Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, który poprowadził wykład pt. „Portfel inwestora indywidualnego. Skąd czerpać informacje na temat spółek giełdowych i na co zwracać uwagę”. Dowiedzieliśmy się m.in. jakie są największe słabości rynku kapitałowego oraz w jaki sposób efektywnie analizować wiadomości dotyczące sytuacji finansowej spółek.

Kolejnym punktem był wykład o chwytliwym tytule „Czy wierzyć w to, co czytamy w książkach?”, który poprowadził pan Paweł Małmyga z Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego. Zostaliśmy zaznajomieni z kilkoma teoriami dotyczącymi analizy technicznej, a następnie teorię przełożyliśmy na praktykę, stosując te narzędzia na konkretnym przykładzie spółki.

Po przerwie na lunch powróciliśmy do sali wykładowej, gdzie odbył się wykład pana Marcina Kwaśniewskiego  pt. „Nie tylko indeksowe kontrakty teminowe. GPW Tr@der – między teorią a praktyką”. Poznaliśmy podstawowe zasady inwestowania w kontrakty terminowe, jakie jest ich wykorzystanie oraz jakie korzyści płyną z inwestycji w te instrumenty.

Następnym punktem forum były warsztaty do wyboru i z dostępnych tematów nasza reprezentacja wybrała wykład pana Sebastiana Zadory reprezentujacego Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska pt. „Jak wybierać fundamentalnie spółki, nie spędzając przy tym wielu godzin?”.  Warsztat ten miał za zadanie przedstawić zasady doboru dogodnych do inwestowania spółek w procesie analizy fundamentalnej oraz narzędzia, które można podczas takiej analizy wykorzystać.

Ostatnią oficjalną częścią forum była dyskusja pod tytułem ,,Jak pozyskiwać środki na realizację studenckich projektów”. W tej części członkowie kół naukowych i organizacji studenckich wymieniali doświadczenia związane z działalnością w tychże strukturach. Jak wskazuje tytuł, rozmawiano przede wszystkim o finansowaniu projektów, ale nie był to jedyny temat dyskusji. Poruszono też aspekt prawny, promocję, bariery i ich rozwiązywanie oraz możliwość współpracy z jednym z organizatorów, czyli fundacją im. Lesława Pagi. Dużą wartością tej dyskusji było obecność pracownika odpowiedzialnego za kontakty ze studentami w firmie BOŚ, który przedstawił punkt widzenia współpracy koła czy organizacji z drugiej strony – ze strony firmy.

Po tym wszystkim nastąpiła część nieoficjalna. Był to bankiet z wykwintnym cateringiem, na którym zjawili się wszyscy uczestnicy forum. Ku uciesze wielu sympatyków piłki nożnej, była możliwość obejrzenia w telewizji meczu reprezentacji Polski, który toczył się w tym samym czasie. Spotkanie bankietowe było doskonałą okazją do nawiązania kontaktów z członkami innych kół naukowych czy organizacji studenckich z całej Polski. Byli dostępni również prelegenci, z którymi można było porozmawiać w nieoficjalnym charakterze.

Uczestnictwo w tym forum było dla naszych członków doskonałą okazją do nabycia specjalistycznej wiedzy związanej z rynkiem kapitałowym, jak również do nawiązania cennych kontaktów. Miejmy nadzieję, że wiedza jak i kontakty nabyte podczas tego wydarzenia zaprocentują w przyszłości i pozwolą na rozwój naszego koła jako organizacji i członków uczestników tegoż forum z osobna.