Akademia Rynku Kapitałowego 2016 – Trzecie Szkolenie

W środę obecnością zaszczycił nas Rafał Zaorski, trader rynku Forex (i nie tylko) oraz założyciel, między innymi, Zaorski Investment oraz InwestorTV.pl. Motywem przewodnim spotkania było “Trading Jam Session” – czyli wspólny trading na żywo na rynku Forex. Spotkanie rozpoczęło się z samego rana, abyśmy mogli poznać w praktyce metodę grania na tzw “sentymenty rynku”, wykorzystywane już od XIX wieku i nadal aktualne. Rozgrywaliśmy parę walutową USD/EUR oraz DAXa. Rafał zapoznawał nas ze swoim stylem spekulowania, podkreślał jak ważne jest umiejętne zarządzanie wielkością pozycji, dobranie momentu wejścia tak aby uzyskać przewagę nad rynkiem , tworzenie wielu scenariuszy i natychmiastowe reagowanie zamykaniem pozycji kiedy okazuje się, że nie mieliśmy racji. W ciągu 3 godzin spotkania nasz prelegent przekazał nam również najważniejsze czynniki psychologiczne, na których buduje swoje strategie. Na koniec wzięliśmy udział w ciekawym eksperymencie. Obserwując wykres M1 zawieraliśmy pozycję buy lub sell tylko i wyłącznie na podstawie wyniku rzutu monetą. Pozycję otwieraliśmy po pojawieniu się pierwszej świeczki zgodnej z pozycją jaką mieliśmy otworzyć i zamykaliśmy jeżeli trend zaczął się odwracać. Podobny eksperyment przeprowadzony w Warszawie pokazał, że momenty wejścia nie są ta kluczowe jak odpowiednie zarządzanie pozycją i nawet zdając się na zupełną losowość, jaką jest rzut kostką, możemy zarobić na takiej strategii.